אהילים לבית

בתמונה: עיצוב פנים רויטל רודצקי

סוד קסמם של האהילים
"אהיל" מהווה חלק מגוף תאורה. האהיל נוצר במאה ה- 17 בפאריז, ושימש תחילה לצורך תאורת רחוב מרכזית בלבד. עם השנים, הלך האהיל ותפס תאוצה, וכיום מטרתו העיקרית היא לשנות את האופן בו האור מפוזר בחדר ונפלט מהנורה, וכמו כן גם להגן על הנורה מפני שבירה. פרט למטרותיו אלה, האהיל גם מעניק מראה יפה וייחודי לגוף התאורה – בין אם הוא מכסה אותה בשלמותה ובין אם הוא מכסה אותה באופן חלקי. בשוק קיימים מגוון סוגים של אהילים, המתאימים למטרות ושימושים שונים.

בחירת אהיל ושילובו בעיצוב הבית
חשוב מאוד להבין שאהיל יכול בהחלט להתאים לכל חלל בבית, לרבות התקרה (בתנאי שהיא מספיק גבוהה). הדרך לבחור אהיל לחדרים בבית היא פשוטה: ככל שהחדר קטן יותר, כך האהיל יהיה קטן יותר – כלומר, חשוב להתאים אותו פרופורציונאלית לגודל החדר. מטרתו העיקרית של האהיל, בניגוד לגופי תאורה אחרים, אינה בהכרח "לגנוב את ההצגה" בבית, אלא לפזר את האור בחדר באופן רך ויפה יותר, כך שהחדר כולו ייראה ויחוש הרמוני. לעומת זאת, בחדרים בהם לא קיים עיצוב חזק ונוכח, ניתן בהחלט לשלב אהיל בעיצוב "חזק" יותר, שישדרג את מראה החדר ויוסיף לו.

חומרים זה כל הסיפור
אהילים יכולים להיות עשויים משלל חומרים, וביניהם נייר אורז, זכוכית ואפילו קרמיקה. ככל שהחומר ממנו עשוי האהיל אטום יותר, כך הוא יחסום יותר את האור. היתרון העיקרי של אהילים אטומים כאלה, הוא שהם לעיתים קרובות מעוצבים כך שהם מחוררים בכל מיני צורות מיוחדות, העוזרות לשפוך אור בחדר באופן ייחודי ביותר, מדויק ומשורטט. נהוג לחשוב שגופי תאורה עם אהילים נראים כך: מנורה בודדת המכוסה באמצעי כלשהו. עם זאת, כיום, ישנם מגוון סוגים של אהילים, בכל מיני צורות, צבעים, חומרים וגדלים. ישנם, לדוגמא, גופי תאורה רבים המכילים מספר אהילים קטנים בגוף תאורה אחד, כך שניתן לשלב אהילים כאלה בסלון כשנדליר קטן ואפילו במטבח, כמקור תאורה מרכזי.

ובמה בנוגע לפרקטיות?
מעבר לעובדה שהאהיל הוא גוף תאורה יפהפה שמוסיף לעיצוב הבית, חשוב מאוד גם לדבר על הפרקטיות של גוף תאורה זה. האהיל מאפשר לנו להאיר חללים חשוכים באופן רך יותר, ולשפוך אור על פינות חשוכות יותר בחדר. את האהיל ניתן ורצוי למקם בחדר השינה, כך שתיווצר תאורה יותר עמומה ורומנטית בחדר כשנרצה בה. אהילים מאפשרים לנו לקבל בדיוק את מידת האור הרצויה לנו במצבים שונים, כמו למשל קריאה או צפייה בטלוויזיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *