נברשות

בתמונה: עיצוב פנים ליזי מור

העולם המואר של נברשות
בתור ילדים, היינו נדהמים אל מול נברשות מרשימות. כשהיינו נכנסים לבתי מלון, מוזיאונים, בנייני פרלמנט באירופה או סתם בית של חבר עם הורים שאוהבים להשקיע בתאורה, היינו נעמדים אל מול נברשות קריסטל ענקיות ופוערים את פינו בתדהמה תוך כדי שאנחנו מנסים לספור כמה נורות באמת נמצאות בתוך הנברשת המדוברת. כיום, הרבה יותר נפוץ לראות נברשות גם בדירות ובבתים פרטיים, וניתן לרכוש אותן במחיר המתאים לכל כיס, אך דבר אחד לא השתנה מאז ועד היום – נברשות הן סמל סטטוס, ליוקרה, לטעם טוב ולאיכות, שלא נדבר על פרקטיות בשל התאורה האיכותית והחזקה שהן מספקות. אז איך תבחרו גם אתם את הנברשת האידיאלית לבית שלכם?

בחירת נברשת לבית
לרוב אנחנו נראה נברשות מככבות בשלושה מיקומים עיקריים – מעל פינת האוכל, בטרקלין כניסה לבית או בסלון המשפחתי. יחד עם זאת, ניתן להתאים גם נברשות לחדר שינה או אפילו מטבח, על ידי בחירה נכונה של גודל הנברשת לפי גודל החלל, גובה התקרה, כמות האור הרצויה והחומרים מהם עשויה הנברשת. אנו נשתדל לבחור נברשת שמעוצבת בסגנון שמתאים לשאר הבית שלנו (לדוגמה נברשת קריסטל מרשימה לבית בסגנון קלאסי, נברשת זכוכית עדינה לבית בסגנון כפרי או נברשת עתיקה לבית בסגנון וינטג'). בנוסף, עלינו למדוד את גובה התקרה ולוודא שהנברשת אותה בחרנו לא משתלשלת נמוך מדי אל תוך החלל, ושאין סיכוי שאורח, אפילו גבוה ביותר, יוכל להתנגש בה.

נברשת לפינת האוכל
באם יש לכם בבית פינת אוכל מוגדרת או אפילו חדר שלם שמוקדש לפינת האוכל, נברשת תהיה הבחירה האולטימטיבית בתור פתרון תאורה בחלל. הנברשת צריכה להיות מכובדת ומרשימה, ולהיות כמעט בגודלו של שולחן האוכל או מעט פחות. עליכם להתייחס לנברשת כפריט עיצובי לכל דבר, ולכן יש לתת לה את המקום הראוי לה ולא לפחד מהגודל.  דאגו להתאים את החומר ממנו עשויה הנברשת לחומר של שאר הרהיטים בחדר האוכל, אך זכרו – התאמה אינה אומרת לבחור את  אותו החומר בדיוק, אלא גם לשלב בין חומרים שעובדים ביחד, כמו לדוגמא – עץ טבעי וזכוכית.

נברשת לחללים אחרים
למרות שיש תחושה כי נהוג למקם נברשות רק בחללים מסוימים, אל לכם לפחד מלהעז ולמקם נברשות גם בחללים פחות צפוים כמו המטבח או חדר השינה. להפך, חללים חשוכים יותר כמו חדרי שינה, או סלונים בעלי רהיטים כהים, יכולים רק להרוויח מתוספת התאורה והעיצוב שתוסיף הנברשת אל החלל. חשוב למקם את הנברשת במרכז החדר, על מנת שהיא תספק את התאורה הטובה ביותר, ולהשאיר לא פחות מ-100 סנטימטרים בינה לבין המשטח או הרהיט  הגבוה בחדר (כלומר, ספה, משטחי השיש במטבח וכדומה).