תאורת פנים – מאיפה מתחילים?

בתמונה: עיצוב פנים רויטל רודצקי

תאורת פנים היא אחד האלמנטים המשפיעים ביותר על עיצוב הבית. מעבר לפן האסתטי, לתאורה ישנה חשיבות פונקציונלית רבה שיכולה לשנות את התפיסה שלנו לגבי אופי וגודל החלל אותו מאירים.

הבחנה בין טמפרטורות אור

טמפרטורת האור משפיעה על צבע התאורה. מדובר בסקאלת גוונים הנעה בין גוון לבן חם  לבין גוון לבן קר. הצבעים המומלצים לבתי מגורים הינם גוונים חמים – לבן חם ולבן טבעי אשר מסומנים בטווח K4000-לK3000 ומספקים גוון תאורה מעט צהבהב. צבעים לבנים קרים המסומנים בטווח מספרים של K5000-K6000 מספקים תאורה חדה לבנה נוטה לכחלחל.

בירור צרכים וסגנונות עיצוב

לאחר ההבחנה בטמפרטורות אור, יש לבחון את הצורך הנובע מכל חלל. האם מדובר בחלל עבודה, חלל מגורים או שילוב ביניהם? כמו כן, יש לשים את הדעת על סגנון העיצוב הכולל של הבית. האם מדובר בסגנון עיצוב כפרי ורך או שמא מדובר בסגנון עיצוב מודרני וחד?

שימוש בסקלת גוונים שנוטים יותר ללבן חם עד לבן טבעי, יוצר אווירה ביתית, משפחתית, עם תחושה של חמימות קירבה ורוגע. ניתן לראות שימוש בגוונים אלו בעיקר בסגנון עיצוב כפרי אשר מתבטא במראה חמים ומזמין המשלב בתוכו צבעי שמנת, בז', גוונים עדינים של חום ושילוב דקורטיבי של גווני אדום, צהוב, ונחושת. באופן כמעט טבעי מומלץ לבחור גוונים אלו לסלון, לחדרי-שינה ולפינת אוכל.

 חסקה, שקועי MDF

שימוש בסקלת גוונים שנוטים יותר לגוון לבן קר עד כחלחל, יוצר אווירה נקייה חדה ותעשייתית. גוונים אלו לרוב בעלי השפעה על ערנות וחדות ראיה וכן השפעה על תפיסת גודל החלל המואר. מסיבה זו תאורת פנים שכזאת תתאים בעיקר לחדרים צפופים, כמו חדרי שירותים ומקלחות וכן למשטחי עבודה ואזורי מלאכה כמו המטבח. כמו כן, ניתן לראות שימוש בגוונים אלו לרוב בסגנון עיצוב מודרני אשר מאופיין בעיצוב מינימליסטי, בקווים ישרים, בשילוב אלמנטים בצבעים קרים כמו לבן, אפור ושחור.

 טבעות מואר, Modeliani

כמובן שאין תשובה חד משמעית ושילוב הגוונים באותו חלל בהחלט אפשרי, בהדלקות נפרדות וממוקדות. כך למשל, במטבח, באזורי ישיבה מומלץ להתקין תאורה בגוונים חמים ואילו מעל השיש ומשטחי עבודה  מומלץ להתקין תאורה בגוונים קרים.

בחירת גופי תאורה מתאימים

כפי שהוזכר קודם תאורת פנים יכולה לשנות את תפיסת המרחב וכך גם גופי התאורה. בחללים קטנים וצפופים או כאלו עם תקרה נמוכה, מומלץ להתקין גוף תאורה שלא יתפוס מקום במרחב. דוגמא טובה היא התאורה השקועה שהופכת לחלק בלתי נפרד מהתקרה או הקיר. בחללים גדולים וכאלו בעלי תקרה גבוהה, כדאי להתקין נברשות ואהילים שממלאים את החלל. גופי תאורה כאלה יכולים להתאים מעל פינת ישיבה, פינת אוכל וסלון.

  ספוט סייפן לפ. צבירה חד פאזי

תאורת אווירה

תאורת אווירה מיועדת להוסיף נדבך עיצובי נוסף לבית, להאיר פינות מסוימות ולמתן את התאורה בסוף יום. לרוב מדובר בתאורה שקועה, כזו שלא תופסת את תשומת הלב מגופי התאורה המרכזיים. הנורה המומלצת לשימוש היא נורת לד – נורה חסכונית בחשמל, שאינה מתחממת ומגיעה במגוון רחב של צבעים.

מעוניינים להאיר את הבית? עוברים לדירה חדשה ומחפשים גופי תאורה?

אצלנו בשקע ותקע תוכלו לקבל ייעוץ תאורה חינם וליהנות מגופי תאורה מיוחדים ובהתאמה אישית.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *